وردپرس سیستم مدیریت محتوای محبوب ایرانیان است و تعداد بسیاری وب‌سایت برپایه وردپرس راه اندازی شده اند، اما همواره خطر روبات‌های اسپمر در کمین شما می‌باشد و با انجام چند راهکار ساده می توانید با این روبات ها مقابله نمایید.

۱- همواره در وردپرس در صورت وجود نسخه جدید گزینه “بروزرسانی به نسخه جدید” ظاهر می شود و شما می بایست آن را بروز نگه دارید.

http://www.domain.ir/wp-admin/update-core.php

عملیات بروزرسانی در وردپرس به صورت خودکار از طریق سیستم آن انجام می گیرد لذا این نکته را همواره جدی بگیرید و به کاربران خودتان آموزش دهید تا مدیریت محتوای خودشان را بروز نگه دارند.

۲- روبات‌های اسپمر در نگاه اول اقدام به ارسال کامنت بر روی سیستم مدیریت محتوا شما می‌نمایند لذا همواره می‌بایست بخش کامنت‌های وردپرس را محدود سازید تا روبات ها نتوانند اقدام به ارسال کامنت‌های اسپم خودشان نمایند.

۳- تنظیمات بخش کامنت‌ها به ترتیب در قسمت “تنظیمات -> گفتگوها” می‌باشد که می‌بایست گزینه “کاربران باید نام نویسی کرده باشند و وارد شده باشند تا بتوانند دیدگاهشان را بنویسند” را انتخاب نمایید تا فرم‌های ارسال کامنت برای کاربران عضو و وارد شده به سیستم شما فعال باشد.

۴- در شرایط خاص که این بخش فعال است روبات‌ها اقدام به ثبت نام در سیستم شما می‌نمایند و سپس کامنت‌های خودشان را ارسال می کنند لذا می بایست محدودیتی در سیستم ثبت نامی خودتان ایجاد نمایید، این محدودیت می‌تواند با غیر فعال کردن بخش ثبت نام باشد و یا اصل منطقی آن قرار دادن کد کپچا برروی وب‌سایت است.

افزونه Google Captcha reCAPTCHA توسط BestWebSoft یک راهکار بسیار مناسب برای این موضوع است که می‌توانید از طریق بخش افزودن افزونه در وردپرس اقدام به نصب آن نمایید.

پس از نصب می‌بایست ۲ کد Public Key و Private Key را از سیستم reCAPTCHA دریافت نمایید. برای این موضوع به وب‌سایت reCAPTCHA وارد شوید و سپس اقدام به ثبت وب‌سایت خودتان نمایید و در نهایت این ۲ کد را دریافت می کنید.

پس از دریافت و قراردادن آن‌ها در بخش تنظیمات این پلاگین حتما گزینه‌های Enable for Comments و Enable for Registration را فعال نمایید تا هم برای کامنت‌ها و فرم ثبت نام کد کپچا فعال گردد.

در صورتیکه شما کپچا را بر روی بخش های مختلف وب‌سایت خودتان فعال نموده باشید، دیگر نیازی به غیر فعال کردن ثبت نام و یا محدود کردن کاربران عضو برای ایجاد کامنت نخواهید داشت و با خیال راحت می‌توانید به ادامه فعالیت در وب‌سایت خودتان اقدام کنید.

نکته:

  • ممکن است در شرایط فعلی شما درگیر این روبات‌ها شده باشید لذا در ابتدا کامنت‌های اسپم را حذف نمایید و از زباله دان سیستم خارج نمایید و سپس طبق این آموزش اقدام به فعالسازی و تنظیم مدیریت محتوا وردپرس خودتان نمایید.
  • روبات‌های اسپم ۲ خطر جدید برای وب‌سایت شما ایجاد می‌کنند که یکی مصرف ترافیک و منابع سرویس شما می‌باشد و دیگر ایجاد ضربه شدید برروی سئو وب‌سایت شما به دلیل پست نمودن اطلاعات نامربوط لذا این موارد را جدی بگیرید.