domain

دامنه (Domain) چیست؟

دامنه یا دامین یا Domain یک نام کاملا اختصاصی می‌باشد که مشخص کننده هویت یک سایت می‌باشد. هر دامین با “www” آغاز می شود و بعد از آن یک نقطه یا به اصطلاح “دات” قرار دارد. در قسمت بعد یک نام منحصر به فرد که صاحب امتیاز سایت به دلخواه انتخاب می کند که این نام نباید توسط شخص دیگری قبلا انتخاب شده باشد. در قسمت سوم یک پسوند مطابق نیاز انتخاب می شود. در نتیجه نام دامنه در واقع نام سایت می باشد و پسوند دامین نشان دهنده نوع سایت خواهد بود.

تعدادی از پسوندهای معروف و پر استفاده

امکانات توضیحات
COM همان طور که از نام این پسوند پیداست این پسوند برای سایت های تجاری کاربرد دارد. هر چند که اجباری در استفاده از آن به منظور کارهای تجاری نیست و امروزه بسیاری از سایت های غیر تجاری از این پسوند استفاده می کنند.
NET همان طور که از نام این پسوند پیداست این پسوند برای سایت های تجاری کاربرد دارد. هر چند که اجباری در استفاده از آن به منظور کارهای تجاری نیست و امروزه بسیاری از سایت های غیر تجاری از این پسوند استفاده ماین دامین برای سایت هایی خاص مانند سایت های اینترنتی یا خبر رسانی و … مورد استفاده قرار می گیرند.
ORG این دامنه برای سایت هایی می باشد که متعلق به موسسات یا سازمان هایی می باشد که فعالیت غیر تجاری دارند.
BIZ این دامنه ها برای سایت های شغلی و تجارتی مانند تجارت الکترونیک ایجاد شده اند.
دامنه‌های دو حرفی این دامنه ها معرف کشورها می باشد مانند .ir که معرف کشور ایران می باشد.
INFO این دامنه ها تنها برای سایت هایی می باشند که جنبه اطلاع رسانی دارند.
Name این دامین تنها مخصوص افراد حقیقی می باشد که می خواهند برای خود وب سایت داشته باشد.
TV این دامین نیز برای دامنه ملی یک کشور می باشد اما به دلیل شباهت آن به مخفف کلمه (television)، شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای از آن بسیار استفاده می کنند.
GOV این دامنه مخصوص سایت های دولتی می باشد.

پنج نکته جهت انتخاب بهترین نام دامنه :

۱. قانون اصلی: نام دامنه باید کوتاه و جذاب باشد و قابلیت به ذهن سپردن داشته باشد. همچنین شما باید نام دامین خود را طوری انتخاب کنید که به راحتی تلفظ شود.

۲. قانون نانوشته : از انتخاب نام دامین ای که شباهت به دامنه های معروف دارد خودداری کنید و همچنین از زیر پا گذاشتن حقوق تجاری شخص یا شرکت دیگر اجتناب کنید.

۳. دات کام : با اینکه ممکن است به سختی دامنه دات کام مورد نظرتان را پیدا کنید ولی به یقین این دامین پر طرفدارترین و محبوبترین نوع دامنه است (Ctrl + Enter). اگر شما صاحب سایتی هستید که در یک کشور مشخص محصولات خود را به فروش می رسانید می توانید از این پسوند به شکل دیگر و با در نظر گرفتن پسوند کشور نیز استفاده نمایید. مانند: co.ir

۴. قابلیت شناسایی و برندینگ : استراتژی شما چیست؟ آیا می خواهید ترافیک زیاد را تنها از موتورهای جستحجو دریافت کنید؟ شما باید کلمات و عبارات اصلی را که مردم جستجو می کنند را استفاده کنید اما اگر تجارت شما متمرکز بر تبلیغات و بنرها و… می باشد باید نامی داشته باشید که قابل برندسازی باشد و مردم بتوانند آن را به خاطر بسپارند.

۵. خلاق باشید : اکثر کلمات تکی برای نام دامنه ها خریداری شده اند و شما باید نام دامین را خودتان ایجاد کنید. تلاش کنید از کلمات مرکب استفاده کنید مانند (youtube) یا از یک عبارت مانند استفاده کنید مانند (six apart) یا دو کلمه را با هم مخلوط کنید مانند (microsoft) یا تغییرات کوچک در یک کلمه ایجاد کنید مانند (flickr) یا به یک کلمه پیشوند و یا پسوند اضافه کنید مانند (shopify) و یا حتی یک کلمه منحصر به فرد ایجاد کنید مانند (odeo). البته مثال های گفته شده تنها برای درک موضوع می باشد و در زبان فارسی قضیه کمی متفاوت است.

دامنه IR

ثبت دامنه های ملی یک کشور با دامنه های دیگر تفاوت دارد. زیرا مسئول تمام دامین ها موسسه ICANN می باشد و این موسسه تنها امتیاز دامنه های کشوری را به شرکتی واگذار می نماید که دارای رتبه خوبی در میان تمام شرکت هایی که برای گرفتن این امتیاز داوطلب شده اند، باشد. در ایران ایرنیک nic.ir صاحب این امتیاز است و هر شخصی که بخواهد از این دامنه ها استفاده کند باید ابتدا به سایت ایرنیک رفته و در آنجا عضو شود و سپس این دامنه را خریداری کند. در نتیجه برای ثبت دامنه IR ابتدا به سایت www.nic.ir رفته و در آنجا شناسه کاربری (نیک هندل) خود را ایجاد کنید تا با آن شناسه کاربری بتوانید در ویونا هاست خرید دامنه را انجام دهید.