سرور

سرورهای مجازی و اختصاصی

private-servers

در مورد سرور (Server) بیشتر بدانیم:

سرورهای اختصاصی و مجازی به شما امکان کنترل کامل سرویس وب خود را می دهد. در صورتی که به دنبال پایداری، کیفیت، سرعت و امنیت در بالاترین سطح آن هستید این سرویس مناسب شماست. این سرورها بر اساس قدرت و توان پردازش در چند گروه مختلف ارائه می شوند.

همچنین هر ماه تعدادی سرور از هر گروه با قیمتی پایین تر در تعداد محدود در بخش سرورهای ویژه ارائه می شود. نرم افزارهای مخصوص سرور، امکانات جانبی و پلانهای مدیریت سرور که توسط ویونا هاست ارائه می گردد مکمل این سرویس خواهد بود.

به واقع به کامپیوترهایی که دارای سخت افزارهایی به نسبت قوی تر از کامپیوترهای شخصی هستند را سرور می گویند. سرورهای اختصاصی در واقع همان کامپیوترهای شخصی با منابع سخت افزاری و قدرت پردازش بالاتر هستند که به زبان لاتین dedicated خوانده می شوند.

به دلیل اینکه سرورهای اختصاصی از منابع سخت افزاری و سرعت بالایی برخوردار هستند و نیازمند تامین امنیت فیزیکی می باشند نگهداری آنها شرایط خاصی خواهد داشت که به همین خاطر در مکانهایی به نام دیتاسنتر نگهداری می شوند. سرورهای اختصاصی ویونا هاست در دیتاسنتر ایرانی پارس آنلاین قرار دارند که از لحاظ ارائه و تامین امنیت خدمات جزء دیتاسنترهای برتر ایران است که مناسب تمامی نهادها، سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی می باشد.

چگونه یک سرور مناسب انتخاب کنیم؟

 اصلی ترین مشخصه اختصاصی یک سرور در سرعت پردازنده آن نهفته است. و بر همین اساس، سرعت به عنوان امری اساسی در معرفی بسته های مختلف ارائه شده توسط ویونا هاست عمل می کند و اولین ویژگی پیش از حافظه ، فضای دیسک ، پهنای باند یا دیگر مشخصات سرور است که می بایست درنظر گرفته شود.

 هرچه پردازنده قدرتمندتر باشد، سرور عملیات های همزمان را بهتر انجام خواهد داد. سایت های استاتیک با CPU های متوسط و ضعیف خوب کار می کنند، اما سایتهای پویا، برنامه های مدیریتِ داده و سرورهای بازی به CPU های قدرتمندتری نیازمند خواهند بود.

 لطفا توجه داشته باشید که اولا این تست های کارکرد، مقادیر متوسط را ارائه می کند و ثانیا بعضی برنامه های خاص هنگام استفاده از ظرفیت کامل از چند هسته استفاده نمی کنند. کارکرد برنامه ای که برای استفاده از همه هسته ها بهینه شده باشد، از آنچه در این نمودارها نمایش داده شده بسیار بالاتر خواهد بود.

ServerChart

چگونه می توانید بهترین کارایی را از سرور دریافت کنید؟

دوبرابر کردن حافظه پنهانی [۵%] :

حافظه پنهان نقش بسیار مهمی را در کارکرد سرور ایفا می کند و وقتی دوبرابر شود، سرور، حتی با همان فرکانس پردازنده، ۵% ارتقا کارکرد کسب خواهد کرد.

دو برابر کردن تعداد هسته ها یا پردازشگرها [۱۰٪ – ۲۵٪] :

با دو برابر کردن تعداد هسته ها در هر پردازنده، سرور ۱۰% تا ۱۲% افزایش کارکرد به دست خواهد آورد. درحالیکه با دوبرابر کردن تعداد پردازشگرها، کارکرد سرور ۲۵% افزایش خواهد یافت.

افزایش فرکانس پردازنده [۱۰٪] :

در مورد دو هسته‌ای ها، هر افزایش فرکانس به میزان ۰.۲ گیگاهرتز، به مقدار قابل توجه ۱۰٪ کارایی سرور را بالا می برد.

افزایش کارایی FrontSideBus به میزان [۲% – ۴%] :

نباید افزایش کارایی بیش از ۱ یا ۲٪ را از FrontSideBus پردازنده های ۱۰۶۶ تا ۱۳۳۳ مگاهرتز و بیش از حدود ۴% را از FrontSideBus پردازنده های ۸۰۰ تا ۱۰۶۶ مگاهرتز انتظار داشت. با این وجود، یک FrontSideBus پرسرعت معمولا به شما اجازه می دهد به فرکانس پردازنده بالاتری دسترسی داشته باشید.

انواع تکنولوژی‌های مورد استفاده در پردازنده‌ها:

مهمترین عامل برای مقایسه بین پردازنده ها تکنولوژی آنهاست. فرکانس چند گیگا هرتزی ، سرعت BUS و یا میزان Cache Memory مهم نیستند. یک پردازنده از نسل جدید نسبت به پردازند های نسل قدیمی سرعت و توان بالاتری دارد. به عنوان بهترین مثال می توان پردازنده Intel Core 2 1.6Ghz را با P4 3Ghz مقایسه نمود که Core 2 بسیار سریعتر است. برای انتخاب سرور مناسب برای نیاز خود شما می بایست تفاوت بین تکنولوژی های مورد استفاده در پردازنده ها را در نظر داشته باشید.

پردازنده های تک هسته ای:

این نوع پردازنده ها ازرانترین سرورهای موجود در ویونا هاست می باشند. در این پردازنده ها ، پردازش دستورات به صورت صفی و به نوبت انجام می گیرد و هر دستورمی بایست تا رسیدن نوبت منتظر بماند.

SingleCoreProcessors

Intel Celeron 3.0

پردازنده های هایپرترید (Hyperthread) شرکت Intel و هایپرترنسپورت (Hypertransport) شرکت AMD:

با وجود تفاوت در تکنولوژی Intel و AMD هر دو بر پایه پردازنده تک هسته ای می باشند. در تکنولوژی Hyperthread به وسیله نمایش ۲ پردازشگر منطقی برای سیستم عامل اطلاعات بیشتری به پردازنده فرستاده می شود و دستورات به صورت تناوبی با یک هسته پردازش می شوند. در تکنولوژی Hypertransport یک ارتباط نقطه به نقطه برای افزایش سرعت ارتباط بین مدارهای درون پردازنده طراحی شده است.

Hyperthread

Intel P4 HT Deluxe and AMD Athlon64 XP

پردازنده های دو هسته ای و Core 2

سرورهای دو هسته ای دارای دو پردازنده کامل درون یک پردازنده فیزیکی می باشند. این تکنولوژی این امکان را می دهد که دستورات مختلف به صورت همزمان در دو پردازنده، پردازش شوند و باعث می شود در عمل اینطور به نظر آید که سرور دارای دو پردازنده می باشد. این طراحی جدید موجب افزایش قدرت پردازش در هنگام اجرای برنامه های مختلف روی یک سیستم می شود تکنولوژی Core 2 آخرین تکنولوژی دو هسته ای اینتل می باشد. در این طراحی اینتل مسیر انتقال اطلاعات به داخل پردازنده کوتاه تر شده است و این باعث افزایش سرعت پردازش دستورات می شود. بر اساس آزمایشهای انجام شده در شرکت اینتل توان پردازنده های جدید Core 2 تا ۴۰% سریعتر از پردازنده های دو هسته ای قدیمی این شرکت می باشند.

DualCoreProcessors

Intel Pentium D and AMD Athlon64 X2
Intel Core 2 Duo

سرور های دو پردازنده:

سرورهای دو پردازنده دارای دو پردازنده فیزیکی مجزا می باشند. هر کدام از این پردازنده ها مطابق با یکی از تکنولوژی هایی که قبلا گفته شد کار می کند. قدرتمند ترین سرور ویونا هاست سرور با دو پردازنده Xeon Clovertown چهار هسته ای می باشد. قدرت این پردازنده معادل ۸ پردازنده تک هسته ای است. همچنین سرور با دو پردازنده Xeon Woodcrest Core 2 (معادل ۴ پردازنده تک هسته ای) در رده بعدی قرار می گیرد. طبق آزمایشات این سرور ۸۰% سریعتر از سرور Xeon دو هسته ای می باشد.

DualProcessors

Intel Xeon and AMD Opteron
Intel Xeon Dual Core and AMD Opterono
Intel Dual Xeon Core 2

مقایسه (Virtual Private Server(VPS و (Virtual Dedicated Server(VDS:

از حدود سال ۲۰۰۰، کاربران وب با مفهوم جدیدی به نام سرور مجازی یا VPS آشنا شدند. این سرویس جدید به سرعت به عنوان سرویسی مابین میزبانی اشتراکی وب و سرور اختصاصی گسترش پیدا کرد. استفاده کنندگان این سرویس کنترل بیشتری روی سرویس وب خود داشتند و می توانستند نرم افزارها و تنظیمات مورد نظر خود روی این سرویس پیاده نمایند.آنها تقریبا امکانات یک سرور اختصاصی را با بزرگترین مزیت سرویس اشتراکی یعنی هزینه پایین روی VPS بدست می آوردند.

در سرور مجازی (VPS) یک سرور به سرورهای با منابع کمتر تقسیم می شود ولی میزان منابع تخصیص داده شده به هر VPS منحصرا متعلق به آن VPS نخواهد بود به عبارت دیگر مجموع منابع تخصیص داده شده به کلیه سرور های مجازی (VPS) های میزبانی شده روی یک سرور می تواند از کل منابع موجود آن سرور بیشتر باشد. این امکان موجب کاهش چشمگیر پایداری و همچنین کارایی سرور مجازی می شود. همچنین کلیه VPS ها از هسته سیستم عامل سرور اصلی استفاده خواهند کرد.

vps-vs-vds

سرویس های VPS تحولی در صنعت وب ایجاد نمود ولی سیر تکاملی این صنعت به همین نقطه ختم نشد.تقاضای افزایش پایداری و امنیت موجب ارائه فن آوری جدیدی در عرصه مجازی سازی به نام سرور اختصاصی مجازی یا VDS شد. در این فن آوری جدید کاربران کلیه مزایای یک سرور مجازی را روی یک نسخه اختصاصی از سیستم عامل بدست می آورند. این باعث از بین رفتن مشکلات پایداری و امنیت که قبلا در سرویسهای VPS تجربه شده بود شد.

در سرور مجازی اختصاصی میزان منابع تخصیص داده شده به هر VDS منحصرا در اختیار همان VDS خواهد بود. بنابراین عملکرد سایر VDS های میزبانی شده روی یک سرور تاثیری بر روی یکدیگر نخواهد داشت. علاوه بر این همانطور که گفته شد VDS ها دارای سیستم عامل مجزا برای خود خواهند بود به طوری که می توان روی یک VDS نگارشهای مختلف ویندوز و لینوکس را بدون در نظر گرفتن سیستم عامل سرور اصلی نصب نمود.

ارسال دیدگاه مسدود شده است.